czwartek, 22 października 2015

Projekty logo partii politycznych

Na którą partię zagłosowałbyś gdyby decydującą rolę odgrywało samo logo?

Wybory parlamentarne 2015 już za niespełna 4 dni warto zatem uważniej przyjrzeć się startującym w nich partiom. Na tym blogu przyjrzymy się oczywiście projektom logo jakimi poszczególne partie się posługują. Uprawnieni do głosowania będą mieli możliwość opowiedzenia się za jedną z ośmiu partii ubiegających się o miejsca w polskim parlamencie. Każda z partii ma inną wizję Polski. Czy ta wizja odzwierciedlona jest w logo? Czy logo może w jakiś sposób pomóc w zdobyciu jeszcze większej liczbie głosów?

Postarajmy się odczytać treści zawarte w partyjnych projektach logo.

Zaczniemy od głównych rywali czyli PiS i PO, których projekty logo doskonale znamy aby potem przejść do pozostałych komitetów partyjnych.


Historia i korzenie


źródło: pis.org.pl

Logo PiS przedstawia orła w koronie wplecionego zgrabnie w litery będące skrótem nazwy ugrupowania. Symbol orła nawiązuje oczywiście do patriotyzmu a jego korona odwołuje nas do historii i naszych królewskich korzeni. Głowa orła spoczywa jakby na spójniku (literze "i") - można zatem wnioskować, że nasza wspólna historia jest spoiwem prawa oraz sprawiedliwości.
 Logo PiSu jest klasyczne, konserwatywne - świadczą o tym szeryfy w typografii ale już czerwony podpis wydaje się być bardziej nowoczesny.


Radość i szczęście
źródło: platforma.org.pl

Logo Platformy Obywatelskiej to projekt zawierający w swej konstrukcji logotyp o ściśniętej konstrukcji oraz prosty graficznie pomarańczowy sygnet przedstawiający uśmiechniętą Polskę. Nic dodać, nic ująć - ciesz i raduj się Polsko.


Szczęście i natura
źródło: psl.org.pl

Założona w 1990 r. PSL to na dzień dzisiejszy najstarsza partia polityczna startująca w wyborach. Logo swą formą wskazuje na epokę, z której bierze swe początki partia. Zastosowany w znaku błyszczący efekt wypukłości był szczytem mody początku lat dziewięćdziesiątych (pamiętacie logo Google z tamtego okresu?). Dzisiaj jednak taki zabieg zdecydowanie trąci myszką. Może świadczyć to o tym, że PSL jest partią niechętną do zmian. A jeśli się mylę , to na pewno przydał by się lifting ich logo.
Czterolistna koniczynka to symbol szczęścia i pomyślności.


Bo serce masz po lewej stronie
źródło: zjednoczona-lewica.pl

Logo Zjednoczonej Lewicy jest mało pomysłowe i sprawia wrażenie wykonanego naprędce i na kolanie. Serce złożone z dwóch przypadkowych ścinków. Chciałoby się jeszcze doszukać w tej konstrukcji konturu Polski, ale nic z tego. Ot, czerwień i serce - symbole miłości jaka łączy ugrupowania lewicy SLD , TR, PPS, UP i Zielonych. A może czegoś nie widzę?


"K" jak krzyżyk
źródło: ruchkukiza.pl

Kukiz'15 to ciekawa forma graficzna. Sygnet odwołuje się do kwadracika jaki znajdziemy na karcie do głosowania. Komunikat jest jasny: "Postaw mocny krzyżyk przy pozycji Kukiz'15 oddając na partię Kukiza głos". Krzyżyk w kratce jest jednocześnie przeprojektowaną literą "K" jak Kukiz. Zabieg wydaje się czytelny i logiczny. 


Wszystko i jeszcze więcej

źródło: partiakorwin.pl

Logo partii Korwina to istny graficzno-lingwistyczny wygibas. Mamy tu wszystko i już chyba więcej nie dało się wycisnąć. Oto lśniąca, żółta korona i dwukolorowy logotyp KORWIN. Tutaj "win" nawiązuje oczywiście do angielskiego "zwyciężyć". Na uwagę zasługuje także fakt, że KORWIN okazał się skrótem nowej i dość długiej nazwy ugrupowania pana Janusza. Całość składa się na wielofunkcyjne logo o wielu znaczeniach.


Nowoczesne Nowoczesnej

źródło: nowoczesna.org

Logo Nowoczesnej Ryszarda Petru to znak maksymalnie minimalistyczny. Projekt zbudowany jest z "kwadratowej" kropki i prostego napisu. Forma na tyle prosta, że zdawać by się mogło, iż nie ma żadnego symbolicznego przesłania. Ale czy na pewno? Czy usytuowana z lewej strony kropka , jedyny obok napisu element graficzny logo, może cokolwiek dodatkowego znaczyć? 
Być może jest to symbol zakończenia wcześniejszych zdań, myśli, założeń i rozpoczęcie czegoś zupełnie nowego - nowoczesnego.


Razem
źródło: partiarazem.pl


Partia razem nie pokusiła już się o żaden dodatkowy symbol umieszczony w logo. Po prostu napis "razem" umieszczony w fioletowym prostokącie. Może chociaż kolor jest w stanie nam coś więcej powiedzieć? Fiolet jest wyciszający i kojący ale jednocześnie zachęca do przemyśleń i poszukiwania czegoś więcej. Czy tym sugerowali się projektanci wybierając barwę dla "razem"?

A Ty? Na którą partię zagłosowałbyś gdyby głównym kryterium wyboru był projekt logo?